Dekoracje salonowe

Aby nasz salon nabrał świeżości i jasności, bardzo ważne są różnego rodzaju dekoracje i dodatki salonowe. Co pomoże nam w odświeżeniu salonu? Przede wszystkim lampa. Może być mała lub wysoka. Tę mniejszą można postawić na komodzie lub szafce. Do wystroju klasycznego będzie pasować lampa z abażurem, natomiast w nowoczesnym salonie powinna znaleźć się wysoka lampa stojąca obok kanapy lub sofy.

Innym, równie ważnym, elementem wystroju salonu są firany, zasłony lub kotary. Jasne story, nawet jeśli wykonane z grubego i ciężkiego materiału, dodadzą każdemu salonowi jasności. Będą pasować idealnie do dużych okien balkonowych. Kotary i firany powinny być w jasnych odcieniach, nawet jeśli meble salonowe są utrzymane w ciemnej tonacji kolorystycznej. Warto pamiętać, że firany mogą wyglądać bardzo ekskluzywnie nawet za niewielkie pieniądze, dlatego warto się rozejrzeć za odpowiednimi wzorami.

W salonie nie powinno zabraknąć dywanu lub chodniczka. Do klasycznego salonu będzie pasował tradycyjny dywan w różnego rodzaju ornamenty, w dopasowanych kolorach. Z kolei w nowoczesnym salonie sprawdzi się dywan jednokolorowy, najlepiej w jasnym, soczystym kolorze, np. zielonym, czerwonym, pomarańczowym lub niebieskim. Dywan, poza funkcją estetyczną, spełnia również funkcję praktyczną. Mianowicie, jeśli mamy salon wyłożony panelami lub kafelkami, dywan lub chodnik ochroni nas przed zimnem, dlatego dywan powinniśmy kłaść tak, aby zajmował powierzchnię koło kanapy i foteli. Możemy wybrać dywan cienki lub grubszy, kwadratowy, prostokątny, okrągły lub owalny. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu i tego, co będzie spełniało nasze oczekiwania wobec salonu.

Do kanap i foteli warto dołożyć poduszki, które mogą służyć jako oparcia lub zagłówki. Bardzo często poduszki dodawane są do kompletów mebli salonowych, ale też sami możemy dokupić i wybrać inne, bardziej odpowiednie poszewki na poduszki lub poduszki. Do głębokiego fotela i dużej sofy, będą pasować duże i miękkie poduszki, które zapewnią komfort siedzenia. Poduszki, podobnie jak dywan, również nie muszą być jedynie ozdobą. Można na nich siedzieć lub opierać o nie głowę.